Wybierając się na połów ryb drapieżnych, konieczne jest dobranie właściwej przynęty. Musi ona przypominać potencjalną ofiarę, która mogłaby zainteresować szczupaka, okonia, czy sandacza. Nie sposób jednak chodzić na połowy ryb z innymi rybami, czy mięczakami. Dlatego na przynętę warto wybrać woblery, czyli sztuczne imitacje małych ryb https://pleciona.pl/pl/c/Woblery/8. Poznaj dostępne na rynku rodzaje woblerów.

Z czego zrobione są woblery?

Woblery to sztuczne przynęty spinningowe, które zbudowane są ze steru, korpusu oraz oczek. W ofercie Pleciona.pl znajdziesz również woblery bezsterowe. Szeroki wybór kształtów, kolorów i rozmiarów sprawia, że na pewno skompletujesz tu całe wyposażenie przynęt, które sprawdzą się podczas spinningu. Możesz postawić na imitację małych rybek, owadów, żab lub gryzoni. Producent może zdecydować się na wybór woblerów z tworzywa sztucznego lub z bardzo wytrzymałego drewna.

Woblery tonące vs. woblery pływające

Woblery pływające to takie, które pracują płytko pod wodą, czyli na niewielkiej głębokości. Imitują w ten sposób na przykład owady wpływające do jeziora. Zaletą takiej przynęty jest to, że można ją wypuścić z nurtem rzeki. Należy jednak pamiętać, że przynęta powinna być dopasowana do gatunku, który łowisz. Jeśli zatem marzy Ci się złowienie szczupaka, wiedz, że poluje on na swoje ofiary, atakując je od góry. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu wobler tonący, który jest cięższy, przez co stopniowo opada na dno, umożliwiając atak z góry. Jeśli natomiast chcesz złowić sumy, warto postawić na dedykowane woblery sumowe, które przypominają leszczyki.

Rodzaje woblerów

Okazuje się, że rynek sztucznych przynęt spinningowych jest naprawdę rozbudowany. Klasyczne woblery ze sterami, które stawiają duży opór w wodzie to twitchbaity. Jeśli natomiast zobaczysz, że sztuczna przynęta składa się z minimum trzech części, to wiedz, że są to swimbaity. Pracują one zwykle dość płytko, ale dzięki takiej budowie najlepiej imitują ruchy prawdziwej ryby. Wyróżnia się również glidery, smukłe pullbaity, imitujące owady smużaki, stickbaity, lipless baity, a także crankbaity, czyli klasyczne woblery ze sterami.

Jak łowić za pomocą woblerów?

Jeśli już dopasowałeś rodzaj woblera do gatunku ryby, którą chciałbyś złowić, czas dowiedzieć się, jak nim pracować, aby połów okazał się naprawdę udany. Niektóre modele pływające będą bowiem wymagać szarpania, a częścią woblerów tonących należy wykonywać płynne, spokojne ruchy. Za pomocą takiej przynęty można imitować ruchy rannej ryby – a takiej okazji na pewno nie przepuści żaden sum, czy szczupak, ponieważ to właśnie sposób prowadzenia przynęty sprawia, że wędkarzom udaje się przechytrzyć nawet drapieżne gatunki.