Okoń to ryba drapieżna, która jeszcze niedawno uważana była za niezbyt atrakcyjny okaz. Jednak jakiś czas temu doceniono fakt, że łowić ją można przez cały rok, dzięki czemu obecnie wielu miłośników wędkowania decyduje się wybrać nad staw lub rzekę, właśnie z myślą o pięknych okoniach. Aby jednak złowić tę bocznie spłaszczoną rybę metodą spinningową, warto zaopatrzyć się w odpowiednią wędkę.
Łowienie okonia metodą spininngową
Jak już wiesz, sezon na okonia trwa cały rok. Oczywiście warto unikać łowów w kwietniu, kiedy te ryby mają tarło. Świetnym okresem może za to okazać się okres wakacyjny i jesienny. To wtedy bowiem zdarzają się najbardziej obfite brania. Okoń żyje w jeziorach, zbiornikach retencyjnych, jak i w płytkich wodach. Spore okazy możesz złowić przy brzegu, ale warto pamiętać, że ze względu na to, że jest to gatunek drapieżny, poluje często przy zaroślach, trzcinach lub w miejscach twardych zaczepów. Właśnie dlatego tak popularne jest łowienie okoni metodą spinningową. Wybierając aktywne wędkowanie, możesz brodzić w zaroślach i próbować przechytrzyć okonie, wybierając do tego wirujące błystki.
Pierwszy spinningowy kij okoniowy
Ze względu na to, że okonia złowić można na naprawdę różne przynęty, wykorzystując wiele metod spinningowych, najlepszy byłby kij uniwersalny, który dopasowuje się do obranej metody i warunków połowu. Niestety taka wędka nie istnieje, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, które pozwolą na najlepszy i świadomy dobór sprzętu.
Ciężar wyrzutowy
Wędkarze często wspominają o CW – warto wiedzieć, że to jest ciężar wyrzutowy, czyli minimalny i maksymalny zakres przynęt, które obsługuje dany kij. Aby wędkowanie było komfortowe, nie należy przekraczać podanego przez producenta górnego poziomu CW. Jak jednak wybrać jedną przynętę spośród całego zestawu, który posiadasz? Po prostu dokonaj zakupu wędki w oparciu o przynętę, której używasz najczęściej.
Długość wędki
Jeślim łowisz wśród zarośniętych brzegów, przyda się długa wędka, czyli taka nawet powyżej 2,2 m. Nie oznacza to jednak, że krótszym kijem nie złowisz okonia. Długość wędki powinna być dopasowana do typu łowiska i wykorzystywanej metody. Jeśli zatem łowisz okonie w wąskich rzekach lub kanałach za pomocą precyzyjnego rzutu, to w zupełności wystarczy Ci kij o długości 1,8-1,9 metrów https://pleciona.pl/pl/c/Wedki-spinningowe/10.
Wklejka vs. tubular
Grono wędkarzy spiera się wewnętrznie, czy lepsza będzie wklejanka, czy tubular. Warto wiedzieć, że wklejanka jest bardziej czuła na branie ryby. Świetnie sprawdzi się na spokojnej wodzie, na przykład w kanale. Za jej pomocą trudniej jednak podbija się przynętę. Jeśli zatem chcesz, by wybrana przynęta szybciej reagowała na Twoje ruchy i łatwiej dawała się prowadzić, wykonując przy tym delikatne, finezyjne ruchy, postaw na szybki tubular. Wybierz go również wtedy, gdy łowisz okonie w dużej rzece o silniejszym nurcie.