Kołowrotek pełni ważną rolę w wędkowaniu różnymi metodami. Odpowiedni wybór wysokiej klasy komponentu gwarantuje niezawodność w każdej sytuacji. Wybór kołowrotka, szczególnie dla początkujących może być trudny, dlatego warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Poznaj rodzaje kołowrotków wędkarskich i zdecyduj, który sprawdzi się najlepiej.

Parametry kołowrotka

Kołowrotek wędkarski służy do nawijania i magazynowania żyłki lub plecionki. Gromadzi się ona w szpuli kołowrotka, a ta w zależności od modelu może być ruchoma lub stała. Różnica polega na jej ułożeniu. Modele ze stałą szpulą nawijają linkę dzięki obracaniu korbki, w przypadku drugiego modelu obraca się bezpośrednio szpulą. Każdy model ma wypisane parametry. Przełożenie oznacza, ile nawinie się linki na jeden obrót szpuli lub korbki. Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność. Pokazuje, ile metrów danej żyłki zmieści się szpuli. Takie dane znajdziesz zarówno na kołowrotku, jak i na opakowaniu danej linki. Pojemność ma znaczenie, na przykład przy wędkowaniu karpiowym, gdzie potrzeba znacznej ilości żyłki.

Zawróć uwagę na hamulec

Kolejnym ważnym aspektem jest hamulec. Powinien pracować płynnie, dzięki czemu hol ryby będzie przebiegał sprawnie. Jego zadaniem jest amortyzowanie zrywów ryby. Istnieją dwa rodzaje hamulców – tylni lub przedni. Pierwszy z nich znajduje się na przekładniach kołowrotka, drugi na samej górze szpuli. Istnieje jeszcze jeden rodzaj – kołowrotek z wolnym biegiem, który stosuje się najczęściej w metodzie gruntowej https://pleciona.pl/pl/c/Kolowrotki-Spinningowe/11. W trakcie brania szpula obraca się swobodnie, a ryba nie czuje oporu, co ogranicza ryzyko zerwania się. Wybierając odpowiedni kołowrotek, warto sprawdzić, do jakich metod jest przeznaczony. To znacząco zawęzi wybór i pozwoli znaleźć ten odpowiedni produkt.

Jak dobrać rodzaj kołowrotka do danej metody?

Kołowrotki ze stałą szpulą o przełożeniu 6.0 najczęściej wykorzystuje się w metodzie muchowej. Do metody spinningowej najlepiej sprawdzi się model z hamulcem przednim, ze względu na łatwiejsze regulowanie w trakcie holowania ryby. W przypadku wędkowania spławikowego czy Method Feeder lepszą pracę wykona kołowrotek z hamulcem tylnym z przełożeniem poniżej 5.0. Jeżeli często wybierasz się na połów ryb drapieżnych, to przełożenie powinno wynosić powyżej 5.0. Wiele zależy również od indywidualnych preferencji samego wędkarza. Warto od samego początku swojej przygody z wędkowaniem wybrać produkt wysokiej jakości. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której ryba wypluje przynętę (w przypadku delikatnego brania) lub silnie szarpnie wędką, co może skutkować wpadnięciem całego sprzętu do wody. Wybierając kołowrotek, warto zwrócić uwagę na to, z jakich tworzyw został wykonany. Korpus może być wykonany z plastiku, a przekładnia i łożyska z metalu. Modele z plastikowymi przekładniami szybko się zepsują. Kolejną kwestią jest waga – powinna być dostosowana do ciężaru całego zestawu. Osoby początkujące, które nie są pewne, jaki model będzie odpowiedni, mogą zapytać specjalistów z pleciona.pl o poradę. Z pewnością uzyskasz rzetelne informacje, które pomogą podjąć dobrą, zakupową decyzję. Udanych połowów!