Sum europejski zwany też zwyczajnym lub białym to marzenie wielu wędkarzy. Jego złowienie nie należy jednak do prostych zadań. Jeśli zatem wybierasz się na sumy, wiedz, że waga takiego osobnika może dochodzić nawet do 100 kg. Konieczne jest zatem właściwe przygotowanie. Mowa tu nie tylko o technice wędkowania, ale i o solidnym sprzęcie, który poradzi sobie z tak dużym drapieżnikiem.
Jak wygląda łowienie suma?
Należy wiedzieć, że sumy europejskie znaleźć można w stawach, rzekach, jeziorach i starorzeczach. I choć osobniki należą do gatunku drapieżnego, to znaleźć je można w typowych kryjówkach, czyli przy podwodnych przeszkodach lub wśród bujnej roślinności. Złowienie suma jest ogromnym wyzwaniem nie tylko ze względu na jego masę, ale i kwestię przynęty. Musi być ona naprawdę atrakcyjna, ponieważ sumy to zaradne zwierzęta, które zwykle nie narzekają na brak pokarmu. Niestety nawet dobrze dobrana przynęta, na którą skusi się sum, może nie wystarczyć, jeśli wybierzesz niskiej jakości sprzęt wędkarski.
Żyłka czy plecionka?
Sum to prawdopodobnie najsilniejsza i największa ryba naturalnie występująca w Polsce. Właśnie dlatego konieczny jest odpowiedni sprzęt. Zastanawiasz się, czy lepsza będzie żyłka, czy plecionka? Choć istnieją grubsze żyłki, to zdecydowanie lepiej wybrać plecionkę https://pleciona.pl/pl/c/Plecionki-sumowe/34. Sum rzuca się bowiem na przynętę z ogromną zapalczywością, czego zwykła żyłka może nie wytrzymać. Jeśli zatem wybierasz się na sumy, wybierz plecionkę. W przypadku metody spinningowej sprawdzi się taka o grubości 0,25 mm, natomiast jeśli wędkujesz metodą gruntową, potrzebna będzie Ci plecionka o grubości 0,35-0,50 mm.
Kiedy łowić sumy?
Sumy europejskie w przeciwieństwie do innych ryb, nie obniżają swojej aktywności w okresie letnim. Na łowy warto wybrać się między końcówką czerwca a końcówką września. Należy jednak pamiętać, że na początku tego okresu sum zazwyczaj jest na tarle. Aby zatem nie zaburzyć jego rytmu życia, należy zrezygnować wówczas z połowów. Chcesz wybrać się na sumy? W takim razie zdecyduj się na wędkowanie na przełomie sierpnia i września. To wtedy są bowiem największe szanse na połów ogromnych sumów. Jeśli jednak przegapiłeś okres letni, nie załamuj rąk. Co prawda w październiku i listopadzie zmniejsza się prawdopodobieństwo złowienia suma, ale nie oznacza to jednak, że złapanie takiego okazu jest niemożliwe. Sumy złowione w okresie jesiennym są znacznie większe, ponieważ przygotowują się do zimy. Pamiętaj jednak, że im cięższa i silniejsza ryba, tym solidniejszy powinien być Twój sprzęt wędkarski.