Każdy wędkarz wie, że odpowiednie zadbanie o sprzęt to gwarancja jego długoletniego użytkowania. Zarówno przed, jak i po sezonie należy poświęcić chwilę wędkom i innym akcesoriom, by dokładnie sprawdzić ich stan techniczny i zadbać o konserwację. Podpowiadamy, jak przygotować sprzęt do ponownego użytku i zapobiec jego uszkodzeniom.

Czyszczenie po zimie

Jeżeli nie łowisz zimą i przez cały ten czas wędki stały schowane, to czas na ich odpowiednie umycie. Warto podejść do tego drobiazgowo, gdyż każdy z elementów, nawet owinięty folią może się zakurzyć. By je wyczyścić, wystarczy miękka szmatka oraz naczynie z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Wytrzyj dokładnie całe wędzisko, szczególną uwagę zwróć na przelotki. Pozostaw do dokładnego wyschnięcia. Kołowrotek również należy odpowiednio umyć. Pamiętaj jednak, by ściereczka, której używasz była wilgotna, a nie intensywnie namoczona. Możesz również oddać kołowrotek w ręce profesjonalisty, który sprawdzi stan techniczny młynków. Jeżeli posiadasz techniczną wiedzę, to warto go rozkręcić i sprawdzić stan łożysk, trybów i przekładni. Być może w wyniku eksploatacji wytarł się smar – wówczas przy pomocy rozpuszczalnika warto usunąć stare resztki i zaaplikować nową warstwę. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek nad wodą.

Kolejnym elementem są żyłki. Jeżeli są w dobrym stanie, można je po prostu wyczyścić. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości. Każdą szpulę należy odwinąć i przeciągnąć żyłkę kilkukrotnie przez szmatkę nasączoną płynem do mycia naczyń, później przez namoczoną w wodzie, a na końcu przez suchą. Wielu wędkarzy decyduje się jednak na zakup nowych. Warto również sprawdzić stan odzieży – dziurawe skarpety, buty czy zużyte wodery powinieneś zastąpić nowymi modelami. Dzięki temu każdy wypad na ryby sprawi Ci przyjemność. Zrób również porządek w pudełkach z przynętami, wyrzuć niepotrzebne rzeczy i zamów brakujący asortyment.

Sprzęt powinien mieć swoje miejsce

Każdy sprzęt wędkarski powinien mieć swoje miejsce. Warto przechowywać go w temperaturze pokojowej, gdyż zarówno niskie, jak i wysokie temperatury wpływają na niego niekorzystnie. Zrezygnuj z odstawiania wędek w kącie garażu. Dzięki odpowiednim torbom i pokrowcom możesz przechowywać je bezpiecznie nie tylko pomiędzy kolejnymi wypadami na ryby, ale także w trakcie zimowania. Dzięki temu zapobiegniesz osiadaniu kurzu i brudu na poszczególnych elementach wyposażenia. Dedykowany pokrowiec wędkarski zapewnia bezpieczny transport akcesoriów bezpośrednio nad wodę https://pleciona.pl/pl/c/Pokrowce%2C-tuby/1568. Wybierając dedykowany produkt, pamiętaj o sprawdzeniu wymiarów, a także liczby komór. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał. Powinien być odpowiednio gruby i wykazywać odporność na warunki atmosferyczne. Wewnątrz pokrowca powinna znajdować się specjalna gąbka, która zapewnia ochronę sprzętu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie bez znaczenia są również uchwyty lub szelki. Dobrze wykonane są gwarancją, że się nie oderwą w trakcie transportu.

Jeżeli nie wiesz, jak zadbać o wędkę, czy jaki pokrowiec będzie odpowiedni, zawsze możesz o to zapytać specjalistów w sklepie. Z pewnością doradzą Ci, na jakie rozwiązania warto postawić. Wybierz wysokiej klasy produkty, które poprawią komfort wypraw na ryby, a także ułatwią przechowywanie sprzętu już po zakończeniu sezonu.