Każdy wędkarz wie, jak ważna jest odpowiednia przynęta. Od dobrze dobranego produktu zależy powodzenie połowów, dlatego przynętę należy dopasować do danego gatunku ryby. W sklepach można znaleźć szereg różnego rodzaju gum, woblerów czy innych przynęt w wielu kolorach i kształtach. W przypadku sandacza jednym z najlepszych rozwiązań są dedykowane gumy. Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz na jakie warto postawić.

Jak wygląda guma na sandacza?

Guma na sandacza kształtem przypomina podłużną uklejkę. Świetnie sprawdza się do połowów drapieżnika. Warto wybierać te z lekkimi główkami, dzięki czemu cała konstrukcja jest odpowiednio wyważona. Jakie gumy na sandacza warto wybrać? Najlepiej takie, które intrygują rybę z daleka, jak na przykład wersje z dłuższym, spłaszczonym ogonem. W zależności od rodzaju są przystosowane do zbrojenia w klasyczną główkę jigową. Sprawdzą się w metodzie wertykalnej, a także w miejscach o większym zagęszczeniu roślinności podwodnej.

Czym powinna charakteryzować się guma sandaczowa?

Guma sandaczowa powinna charakteryzować się aerodynamicznym kształtem https://pleciona.pl/pl/c/Gumy-na-sandacza/5425. Powinna minimalnie stawiać opór, co szczególnie sprawdza się w trakcie łowienia w rzekach. Łatwiej utrzymać ją w pobliżu dna. Gumy na sandacza powinny mieć niewielkie kopytko, które wprawia przynętę w drgania. Drobne ogonki intrygują ryby i chętniej do niej podpływają. Kolejnym ważnym aspektem jest proporcja masy korpusu do ogona gumy. Warto zwrócić uwagę, czy przynęta ma opływowy kształt i płynnie przechodzi od głowy aż po kopytko. Wszelkie linie powinny być płynne, dodatkowe wcięcia czy dziwne elementy sprawią, że łowienie będzie mniej skuteczne.

Z czego powinny  być zrobione gumy?

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie materiał, z którego są wykonane przynęty. Należy podkreślić, że najdelikatniejsza guma, wykonana z cienkiego tworzywa niekoniecznie zagwarantuje, efektywną i skuteczną pracę. Bardzo ważne jest bowiem odpowiednie wyważenie i właściwe proporcje. Wówczas nawet te twardsze przynęty świetnie się sprawdzą. Warto przetestować jedne i drugie. Czasem lepiej sprawdzi się migotliwa, szybka przynęta, a innym razem lepiej wypadnie wolniejszy model. Dzięki tej nutce niepewności każda wyprawa będzie atrakcyjniejsza i przyniesie więcej emocji. Na połów sandacza warto zabierać krótkie haki, które pozwolą pracować gumie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na złapanie dorodnego drapieżnika. Z powodzeniem możesz również przetestować inne przynęty. Woblery doskonale sprawdzą się na płyciznach, twistery i rippery swoimi kształtem i właściwościami sprawdzą się do łowienia w głębokich jeziorach. W trakcie połowów warto zachować ciszę, sandacze są stosunkowo płochliwymi rybami. Ich złowienie z pewnością przynosi dużą satysfakcję każdemu wędkarzowi!